14.5.2018 / Gösterim Sayısı : 206

Büyükarıştıran’da Düzenlenen Tarla Günü Fuarı Ziyaretçilerine Kapılarını Açtı

#14.5.2018

​          Her iki yılda bir farklı bölgelerde düzenlenen ve çiftçilerimizin yoğun ilgi gösterdiği Tarla Günleri bu yıl Trakya Bölgesinde 9-12 Mayıs'ta Büyükkarıştıran-Lüleburgaz'da ziyaretçilerine kapılarını açtı.

        Tarla Günleri Fuar açılışını ve açılış konuşmsını İl Müdürü Ümit ORTAN DLG Fuarcılık yetkilileri ve Büyükkarıştıran Beldesi Belediye Başkanı yaptı.

       Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından 1600 m2 alan üzerinde kurulan 200 m2 çadırda ev sahibi olarak Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Kırklareli Atatürk Toprak, Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından standlar açılarak İl Müdürlüğü projeleri, kadın girişimcilerin faaliyetleri ve Bakanlığımızın faaliyetleri sergilenerek çadırda kurulan Led TV'de gün boyunca İl Müdürlüğü ve Bakanlığımızın faaliyetleride tanıtıldı.

  Ulusal ve uluslararası ilaç,tohum,gübre,traktör,tarımsal mekanizasyon alanlarında faaliyet gösteren 110 katılımcı firma ürünlerini görücüye çıkardı.

        Sertifikalı tohum kullanılması gerekliliği sürekli dile getirilen Türk Tohumculuğunun baş aktörlerinden TÜRKTOB, tarım ve tarıma dayalı  her türlü ürün ve hizmeti üreticilere ulaştırmayı amaç edinmiş TİGEM başta olmak üzere tarımın her alanından katılımcı firmalar,fuarda üreticilerle birebir görüşüp fikirlerini alıp taleplerini dinledi. Fuar boyunca 250 farklı tohum çeşidi ve önümüzdeki yıl tescil alacak 50'yi aşkın yeni tohum çeşidi ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

     Akıllı tarım uygulamaları, insansız traktörler, otomatik dümenleme, akıllı sensör teknolojileri ve drone ile tarla tespiti gibi en son yöntemler katılımcı firmalar tarafından uygulamalı olarak gösterildi. Ayrıca tarımın gelişimi ve büyümesi için çalışan tohum, gübre ,bitki besleme /koruma, tarımsal mekanizasyon ve traktör firmaları yeni ürünlerini, teknolojilerini ve gelişmelerini uygulamalı olarak anlattı.

       T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere TAGEM'e bağlı araştırma enstitüleri, Ziraat Odaları ve tarımla ilgili birçok Sivil Toplum Kuruluşu fuarda yerlerini aldı.


''