8.6.2018 / Gösterim Sayısı : 125

Kofçaz Ahmetler Köyünde Organik Meşe Balı Projesi Toplantısı Yapıldı.

#8.6.2018-1

​               Kofçaz Organik Tarımı Geliştirme ve Yaygınlaştırması Projesinin değerlendirme toplantısı  Kofçaz İlçesi Ahmetler Köyünde 07.06.2018 Perşembe günü yapıldı.

            2016 yılında uygulamaya konulan ve 2018 yılında bitmesi planlanan Organik Tarım Projesi 1 yıl daha revize edilerek 2019 yılına uzatıldı.Kofçaz Organik Tarım Projesi faaliyet alanı Organik Arıcılık ve Meşe Balı üretimi ile uygulanmaktadır.

            Proje 5 köyde arı yetiştiriciliği yapan 16 üretici ile yapılmaktadır.2017 yılı geçiş bir dönemi olarak sertifika alan bal üreticileri, bu yıl sertifikalı organik meşe balı üretimiyle Kırklareli'nde bir ilki gerçekleştirmiş olacaklar.

            Kofçaz Organik Tarımı Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesinin hazırlayıcısı ve uygulayıcısı olan Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Hasan DOĞAN toplantıda; projenin önemine ve bundan sonraki aşamalarda izlenileceği yolu genel hatlarıyla anlattıktan sonra, proje içerisinde yer alan üreticilerin kooperatif, organik bal üreticileri birliği veya dernek çatısı altında birleşerek projenin sürdürülmesi ve markalaşma açısından önemine değindi.

            Ayrıca toplantıya katılan Ziraat Mühendisi Ferhat CÜNE kooperatif veya birlik kurulması yönünde yasal mevzuatı anlattı.

            Toplantıya katılan üreticilerin ortak görüşü organik bal üreten üreticilerin dernek kurarak bu yönde arıcılık faaliyetlerini devam edilmesi yönünde kararı ile bir sonraki toplantıda dernek kurulması ve çalışma planının yapılması kararı ile toplantı sona erdi.


''