6.7.2018 / Gösterim Sayısı : 233

Yeni Geliştirilen Buğday Çeşitlerine Yönelik Tarla Günü Düzenlendi

#6.7.2018

​       Merkez ilçe ürünlü köyünde Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce geliştirilen "Köprü, Saban ve Yüksel" Buğday çeşitlerinin ekilişi Mehmet ALTINER'in tarlasında 7 Kasım 2017 de gerçekleşmiş yapılan toprak analizi sonucu ekimde kardeşlenme ve sapa kalkmada 10 ar kg üre gübresi atılan demonstrasyonlarımızın takibi ve kontrolü teknik personelimizce yapılmış, demonstrasyonumuz aynı zamanda çiftçilerimizce de izlenebilmiştir.

      Söz konusu kurulu demonstrasyonumuza 05 Temmuz 2018 Perşembe günü saat 11 de tarla günü düzenlenmiştir. Düzenlenen tarla gününde yağış sebebi ile hasat yapılamamış ancak çeşitlerin tanıtılması ve demonstrasyonun durumu ile ilgili Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Koordinatör Mühendis Dr. Sami SÜZER ve Mühendis Dr. İrfan ÖZTÜRK tarafından tarla başında bilgilendirmeler yapılmıştır.

     Tarlada çiftçilerimizin soru ve sorunlarının da ele alındığı etkinliğimize Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sayın Ümit ORTAN, Atatürk Toprak, Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsü Müdürü Sayın Fatih BAKANOĞULLARI, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, Şube ve ilçe müdürleri ile yayım sorumlusu personeli ve çok sayıda çiftçi –üretici katılmışlardır.

      Etkinlik sonrası tarla günümüzün organizasyonuna önemli ölçüde katkı koyan ve birlikte üretmemizi-çalışmamızı sağlayan, etkinliğimizin çiftçilerimize ulaşmasına yardım eden Ürünlü köyü genç çiftçilerimizden Mehmet ALTINER, katılımcılara ikramda bulunmuş, etkinliğimiz ikram sonrası sona ermiştir.   


''