18.7.2018 / Gösterim Sayısı : 153

Pınarhisar’ da Siyez ve Kavılca Buğday Çeşitlerinin Tarla Günü Yapıldı

#18.07.2018

       Siyez ve Kavılca buğday çeşitlerinin Pınarhisar ilçesine uyumu, gelişimi ve verim farklılıklarının tespiti amacıyla Kaynarca Beldesi ve Yenice Köyünde deneme alanları oluşturulmuştur.  17.07.2018 tarihinde Kaynarca Beldesinde bulunan deneme alanında Pınarhisar Kaymakamı Sayın Murat EREN, İl Müdürü Sayın Ümit ORTAN, Kaynarca Belediye Başkanı Sayın Serdar TÜRKER, İlçe Müdürleri ve Şube Müdürleri, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının müdürleri, STK Temsilcileri, Pınarhisarlı değerli üreticilerimiz ve basın mensuplarımızın  katılımı ile tarla günü düzenlenmiştir.

      Demonstrasyon alanı sahibi kurumumuzda görevli ve Kaynarca Beldesi üreticilerinden Ziraat Teknisyeni Muharrem BİLGE' nin çabaları ile oluşturulmuştur. Ekimden hasada kadar demonstrasyon alanındaki siyez ve kavılca buğday çeşitlerinin uyumu ve gelişim takibi Ziraat Mühendisi Özlem TÜYSÜZ ile birlikte yapılmıştır.

     Demonstrasyonun kuruluş aşamasında tohum teminini Pınarhisar Kaymakamımız Murat EREN öncülüğünde ve Pınarhisar Köylere Hizmet Götürme Birliği desteği ile gerçekleştirilmiştir.

    Düzenlenen tarla gününde hasat işlemine geçilmeden önce katılımcılara siyez ve kavılca buğday çeşitlerinin özellikleri İlçe Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi ve demonstrasyon sorumlusu  Özlem TÜYSÜZ tarafından anlatılmasının ardından yetiştirme esnasında uygulanan işlemlerle  ilgili bilgilendirme, ardından hasat işlemi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verim değerleri tüm ilçe ve şube müdürlüklerimiz ile paylaşılacaktır.


''