27.9.2018 / Gösterim Sayısı : 97

Toplu Tüketim İşletmelerine Gıda Hijyeni Eğitimi Verildi

#27.9.2018

      20 Eylül 2018 tarihinde ilimizde faaliyet gösteren toplu tüketim işletmelerine işletme ve personel hijyeni konularında eğitim düzenlendi. Gıda ve Yem Şube Müdürü Taner AKCAKAYA'nın başkanlığında yapılan toplantıda Gıda Mühendisi Gizem YILDIZ ile Veteriner Hekim Yiğit AKIN'ın hazırladığı sunum ile toplu tüketim işletmelerinde en sık rastlanan eksiklikler ile gıda hijyeni ve insan sağlığı konularında bilgilendirme yapıldı.

       Eğitimde, kişisel hijyen kuralları, hayvansal hastalıklar, bakterilerin bulaşma yolları, hastalık yapan önemli bakteriler, çapraz bulaşma, gıdaların bozulmasına neden olan faktörler hakkında katılımcılara bilgi verilerek konu ile ilgili örnekler verildi.

        İşletmelerde hijyen koşullarının iyileştirilmesi yanı sıra, kimyasal olarak tehlikeli görülen ağır metal gruplarından bahsedildi. Toplantı sonunda söz alan Gıda ve Yem Şube Müdürü Taner AKCAKAYA "İşletmelerin kullandığı bazı araç gereçler Alüminyum, Bakır, Cıva gibi ağır metaller içermektedir. Bu maddelere ısı uygulandığında, içinde pişirilen yemeğe karışarak insan sağlığı için tehlike oluşturur. Ağır metaller beyin, karaciğer, böbrek gibi hayati organlarda birikim yaparak ağır metal zehirlenmelerine, kanser Alzheimer gibi hastalıklara sebep olmakta ve bu vakalardan bazıları ölümle sonuçlanmaktadır." Diyerek çelik, porselen gibi malzemelerin tercih edilmesinin önemine dikkat çekilerek, toplantı soruların cavaplandırılmasıyla son buldu.


''