4.10.2018 / Gösterim Sayısı : 87

DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN ‘’ Yaşam Onlarla Daha Güzel’’

​          Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla ilk kez İngiltere' de 1822 yılında Hayvanları Koruma Birliği kuruldu ve tüm dünyada bu amaç için derneklerin sayısı arttı. Türkiye' de ise bu amaçla 1908 yılında Hayvanları Koruma Derneği kuruldu. 4 Ekim 1931 tarihinde değişik ülkelerin hayvan koruma örgütleri bir araya gelerek bu günün Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdılar. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, bütün hayvanların yaşama haklarını güvence altına alan ve korunmasını sağlayan önemli bir kanundur. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanununun Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği de özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sağlıklı ve güvenli olarak nakil edilmesini garanti eden bir mevzuattır. Birçok mevzuatla hayvanlarımızın bakım, beslenme ve korunmalarında koşulların iyileştirilmesi sağlanmıştır.

         Hayvanlar bilinçli olarak insanlara zarar vermezler. Öyleyse tüm insanlar olarak hayvan türlerinin yok olmasına göz yummayalım. Bir köpeği, bir kuzuyu severken, bir yılanı da sevebilme bilincine kavuşalım. Bu bilinçle yaşayalım ki doğal dengeye zarar vermeyelim. Şunu unutmayalım ki doğal dengeye verdiğimiz her zarar bizler ve gelecek için daha büyük problemlere yol açacaktır.

      Müdürlüğümüz olarak hastalıklara karşı hayvanları korumakla görevliyiz ve bu bilinçle Bakanlığımız tarafından belirlenen tarihlerde bulaşıcı hayvan hastalıklarıyla mücadele çalışmaları yapmaktayız. İlimiz sınırları dahilindeki büyükbaş hayvanlara Şap, Brusella, LSD hastalıklarına karşı, küçükbaş hayvanlara Şap, Veba, Brusella, Mavidil ve Çiçek Hastalıklarına karşı, kedi ve köpeklere Kuduz Hastalığına karşı aşı uygulamaları yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

      Rize'nin İkizdere İlçesi Yağcılar Köyü'nde yaşayan Hamdüsena Bilgin, geçtiğimiz yıl doğum yapan keçisini sırt çantasına koyup karda ahıra taşımıştı. Yeni doğan yavruyu ise Tomi isimli çoban köpeğinin sırtındaki çantaya koyan Bilgin, bu hareketi sevilen çizgi film karakterlerinden Heidi'ye benzetilmiş ve kendisine 'Rizeli Heidi' ismi verilmişti. Buna benzer hadiselere ülkemizde sık rastlanılmakta olup, artmasını temenni ediyoruz.

    Son günlerde sosyal medyada İlimizde yaşanan kamyonet arkasında sürüklenen at ve ok ile vurularak öldürülen köpeğin görüntüleri herkes gibi bizleri de derinden üzmüş olup, yetkililerin ve adli mercilerin bu olayların sorumlularını bulacağı ve hakettikleri cezaları almalarını sağlayacağından hiç şüphemiz yoktur. Bu tarz kötü hadiselerin ülkemizde ve tüm dünyada son bulması tek dileğimiz olup;

    ''Hayvanları sevmeyen İnsanları da sevemez.'' düşüncesiyle Hayvanları Koruma Günümüzü kutluyoruz.


''