6.11.2018 / Gösterim Sayısı : 45

Lavanta Projeleri Başliyor

#6.11.2018-1

​        İlimizde lavanta yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak, birim alandan yüksek gelir sağlayan alternatif ürün yetiştiriciliğini teşvik etmek ve sanayi sektörüne hammadde temin etmek amacıyla İl Özel İdaresi kaynakları kullanılarak Merkeze bağlı Deveçatağı Köyünde 2 üreticimize, Babaeski ilçesi Müsellim Köyünde 1 üreticiye ve Bakanlığımızın Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkilerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Pınarhisar ilçesi Kurudere köyünde 1 üreticiye olmak üzere toplam 22da üretim alanı için 40.450adet lavanta fidesi verilmiştir. Trakya Tarımsal Araştırma  Enstitüsü Müdürlüğü'nün teknik katkılarıyla yürütülen projelerde Lavandula Angustifolia çeşidi tercih edilmiştir.

     Lavanta yetiştiriciliği dar alanlarda da yapılabilmektedir. Ayrıca başlangıç yatırımı çok yüksek değildir. İl genelinde 4 işletmede kurulacak lavanta bahçeleri bir nevi demonstrasyon alanları olacak ve bölge halkı lavanta yetiştiriciliğini bilfiil görecek ve öğrenecektir. Tüm bu sebepler projemizin bölgemize yeni bir üretim sektörünün doğacağına olan inancımızı perçinlemekte ve bizleri heyecanlandırmaktadır.

      İlimizde faaliyet gösteren tarım işletmeleri genel olarak küçük aile işletmeciliği yapmaktadır. Küçük alanlarda yetiştiricilik yapan işletmelerimiz sürekliliğini devam ettirmek için birim alandan yüksek kazanç sağlamak zorundadır. Lavanta bitkisi fazla iş gücü istememekte ve yüksek kurulum maliyetine gerek duymamaktadır. Aile işletmeciliğine uygun bir yetiştiriciliğe sahiptir. İlimizde lavanta yetiştiriciliği yok denecek kadar azdır. Projemiz demonstrasyon özelliğinde olacağından üreticilerimiz hem lavanta tarımını hem de üretim sonucundaki getirilerini gözlemleyebilecektir. Bu sebepler lavanta tarımının ilimizde kabullenmesine ve yaygınlaşmasına olanak sunacaktır.

 


''