T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLÇEMİZE KAÇAK YOLLARLA GETİRİLDİĞİ ANLAŞILAN BÜYÜKBAŞ HAYVANLAR KESTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 14.1.2021


         Lüleburgaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bildirilen ihbar ile İlimiz Lüleburgaz İlçesi Celaliye köyünde şüpheli hayvan hareketlerinin bildirilmesi üzerine İlçe Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Birimi ekiplerince gerçekleştirilen kontrol ve denetimler sonucunda İlimize belgesiz olarak getirildiği anlaşılan ve hiçbirinde kulak küpeleri bulunmayan 29 baş sığır cinsi büyükbaş hayvan tespit edilmiştir. Söz konusu hayvanların menşei araştırmalarında İlimize Anadolu İllerinden kaçak yollarla getirildikleri belirlenmiştir.

       Trakya' nın Şap Hastalığından ariliğinin korunması ve devam ettirilebilmesi amacıyla 2020 Yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketlerinin Kontrolü Programı doğrultusunda gerekli idari işlemler yapılmış olup 29 baş sığır cinsi büyükbaş hayvan ivedi olarak kestirilerek elde edilen ürünlerin tümü hayvan sahibine teslim edilmiştir.

          Üreticilerimizin kendi emeklerinin korunması ve Bölgemizin şap hastalığından ariliğinin korunarak devam ettirilebilmesi amaçlarıyla şüpheli gördükleri hayvan hareketlerini İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirmeleri önemle duyurulur.