T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL MÜDÜRÜMÜZ MEHMET AKSOY, DEMİRKÖY İLÇEMİZİN HAMDİBEY KÖYÜNDE ÜRETİCİMİZ BAHTİYAR GÜRDAL BEYİ ÜRETİM ALANINDA ZİYARET ETTİ

Yayın Tarihi : 24.5.2022

     Doğal ürünlere olan talebin artması ile Dünya'da ve Türkiye'de tıbbi ve aromatik bitkilerin önemi artmıştır.

     Meyveler içerisinde özellikle üzümsü meyvelerin doğal antioksidanlar bakımından zengin olduğu ve yüksek antioksidan kapasitesi ile antosiyanin miktarına sahip oldukları bilinmektedir. İlçemizde 300 dekar üzümsü meyve üretim alanı mevcuttur. Bahtiyar beyin üretim alanında; 100 dekar aronia ve 80 dekar yaban mersini ekilişi mevcuttur.

     Hamdibey Köyü'nde 'Organik Tarım Sertifikası' ile organik üretim yapan üreticimiz Bahtiyar GÜRDAL  80 dekar yaban mersini ve  90 dekar aronya üretimi yapmaktadır. Yaban Mersininden dekara 600 kg, aronyadan da 1000 kg ürün almaktadır ve yaban mersini ürünlerini  7 euroya peşin satmaktadır. Yapılan üretimde kullandığı çeşitler Nero ve Viking çeşitleridir. Uzun yıllar İstanbul'da ikamet etmiş ve köyüne dönerek üzümsü meyvelerin ekilişinde büyük rol oynamıştır.  Atıl durumda olan arazilerini tarıma kazandırmış ve sertifikalı fidan üretimiylede birçok üreticiye öncülük etmiştir.

     İl Müdürümüz Mehmet AKSOY, üreticimiz nezdinde ülke ekonomisine katkıda bulunan bütün üreticilerimize teşekkürlerini iletti.