T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

LİDER ÇOCUK TARIM KAMPI KIRKLARELİ İLİNDE ÇOCUKLARLA COŞKU İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 27.5.2022

​     Bakanlığımız, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının her yıl İlköğretim 4.sınıf öğrencilerine yönelik, hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk ilkesinden yola çıkılarak, doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla "Lider Çocuk Tarım Kampı" gerçekleştirilmekte ve belirlenen temaya dikkat çekilmektedir.

     Bu yılın teması " Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği" olarak belirlenmiş olup, İlimizde "Lider Çocuk Tarım Kampı" etkinliği 25-26-27 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

     Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen olan "Lider Çocuk Tarım Kampı" İlimiz merkezinde bulunan Ziya Gökalp İlköğretim Okulu 4/C sınıfı öğrencileri ile 25-26-27 Mayıs 2022 tarihlerinde,  3 günlük olarak gerçekleştirilmiştir.

     "Lider Çocuk Tarım Kampı" 1. Günü; İl Müdürlüğümüz Tarım Toplantı Salonunda İl Müdürümüz Sayın Mehmet AKSOY Başkanlığında açılış töreni düzenlenmiş, öğrenciler ile tanışma gerçekleştirilmiştir. Samimi bir havada geçen törende İl Müdürümüz Sayın Mehmet AKSOY çocuklarla tek tek tanışıp sohbet edip gelecekteki olmak istedikleri meslekleri hakkında sohbet gerçekleştirmişlerdir. Akabinde katılan çocuklara Tarım, Hayvancılık ve Gıda Sektörünün önemini, üretimin gelecekteki artacak değerini, doğa ve çevre bilincini, iklim değişikliği ve gıda israfı konusunda tavsiyelerde bulunmuşlardır. Sonrasında konu uzmanı Şube Müdürlerimizce "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği" ve "Gıda İsrafı" hakkında bilgilendirme sunumları yapılmıştır.

     Bilgilendirmelerin ardından çocukları kamp programına uğurlayan AKSOY "Geleceğimizin teminatı siz çocukların olduğu bu tarz etkinlikleri İl Müdürlüğü olarak çok değerli buluyoruz ve önemsiyoruz. Sizler büyüyen Türkiye'nin geleceği olarak ülke tarımına, üretim gücüne katkı vereceğiniz konusunda hiçbir şüphemiz yoktur, bu noktada okullarınızda derslerinizde sizlere kamp boyunca öğretilen bilgileri ve yaşadığınız tecrübeleri aktaracağınızı, hayatınız boyunca unutmayacağınızı ümit ediyorum. Tarım kampımızın hayırlı olmasını diliyorum"  temennilerinde bulundular.

     Program ilimizde bulunan büyükbaş süt işletmesinde, hayvancılığın önemi, büyükbaş hayvanların bakım ve beslenmesi, buzağı beslemesi, süt sağımı konuları çocuklara görsellik sağlanarak anlatıldı.

     Öğleden sonra Dondurma İşletmesinde hareket edilerek sütün dondurmaya dönüş hikayesi işletmede görseller ve konu uzmanları tarafından anlatıldı. Devamında öğrencilerin toprağı tanımaları, toprak ile bitki arasındaki bağı yerinde görmek ve incelemeleri için Atatürk Toprak, Su Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsüne geçilerek burada öğrencilerin sebze fidelerini toprakla buluşturulması sağlandı ve laboratuvar faaliyetleri yerinde görüldü.

     Kampımızın 2.günü Vize İlçemiz Balkaya Köyünde bulunan Alabalık Çiftliğinde tatlı su balıkçılığı devamında ise Kıyıköy Beldemizde deniz balıkçılığı konuları ilgililer tarafından öğrencilere anlatılmıştır. 

     Kampımız 3. ve son günü İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda kamp sürecinin değerlendirilmesi, öğrencilere Katılım Belgeleri ve hediyelerinin takdim töreni düzenlendi. Törende bir süre öğrencilerimizle geçirilen kamp hakkında sohbet eden İl Müdürümüz Sayın Mehmet AKSOY tarım kampından çocukların memnuniyeti ve mutlulukları karşısında Lider Çocuk Tarım Kampını düzenleyen, katkı veren tüm özel ve kamu kurumlarına teşekkür ederek belge ve plaketlerini takdim etti. Çocukların Tarım Kampına olan ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getiren AKSOY "Göz bebeğimiz çocuklarımızın eğitimi, gelişimi, doğa ve çevre duyarlılığının artması için İl Müdürlüğü olarak bu tarz projelere katkı vermeye devam edeceğiz. Ülke üretim potansiyelini artırmak için çocuklarımız tarafından Tarım, Hayvancılık ve dolayısıyla Gıda üretiminin öneminin iyi anlaşılması çok önemli olduğu inancındayız." diyerek tüm katılımcılar ve öğrencilere teşekkür etti.