T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIRKLARELİ’DE AYÇİÇEĞİ MİLDİYÖ HASTALIĞI TOPLANTISI GENİŞ KATILIM İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Yayın Tarihi : 28.5.2022

Kırklareli  İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz koordinesinde ilimizde 27.05.2022 tarihinde, Ayçiçeği hastalık ve zararlıları hakkında toplantı düzenlenmiştir. Özelikle Ayçiçeğinde görülen Mildiyö (Köse) hastalığına karşı alınacak tedbirler ve çözümler ele alınmıştır.

Toplantı; BÜGEM Yetkilileri, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü konu uzmanı, İl ve İlçe Tarım Orman Müdürlüğü Personeli, Ayçiçeği üreticileri, Ziraat Odası Yetkilileri, Köy Muhtarları, Tarım Kredi Kooperatifleri, BKÜ ve Tohum Bayileri ile Tohum Satış Temsilcileri katılımıyla gerçekleşmiştir.

Toplantı;

İl Tarım Müdürümüz Mehmet AKSOY'un başkanlığında, konu hakkında açılış konusu ile başlamış akabinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü konu uzmanı Dr. Veli PEKCAN' ın başta Ayçiçeği Mildiyösü olmak üzere Ayçiçek hastalık ve zararlıları hakkında sunumu ile devam etmiştir.

Üreticilerimizin, firma ve bayi yetkililerinin konu hakkındaki görüş, öneri ve soruları, karşılıklı sohbet havasında devam etmiş ve teknik personelce değerlendirilmiş olup BÜGEM yetkililerince konunun takipçisi olunacağı ve toplantıda tartışılan konuların Bakanlığa iletileceği bildirilmiştir.

Toplantının çok verimli geçtiğini ifade eden İl Müdürümüz Sayın Mehmet AKSOY "BÜGEM Genel Müdürümüz  Sayın Mehmet HASDEMİR, Trakya'da ve Kırklareli ilimizdeki hastalık probleminin ortaya çıktığının kendisine iletildiği anda hızlı davranmış, gerekli talimatları vererek ivedi şekilde çözüm için ekibi  yerinde inceleme için sahaya göndermiştir. Katkılarından dolayı genel müdürümüze üreticilerimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum." diyerek tüm katılımcılara ve eğitimcilere konuya verdikleri önemden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Toplantıda uzmanlar tarafından; ekim zamanın, toprak sıcaklığının ve dayanıklı çeşit kullanımının Mildiyö hastalığının çıkış ve seyrine etkisi, toprak hazırlığının, toprak yapısının tohumun çimlenmesi ve sağlıklı bitki gelişimi için önemi, Mildiyö hastalığının görülmesinden sonra zarar eşiğinin tespiti ve sonrasında yapılması gereken işlemler, Mildiyö hastalığının münavebe uygulamasının yapılmadığı ve üst üste ekim yapıldığı arazilerde daha yoğun gözüktüğü toplantıda en çok ön plana çıkan konular oldu.

Kırklareli il tarım ve orman müdürü olarak, Kırklareli ilçeleri ve merkezindeki üreticilerimiz toplantıya büyük teveccüh gösterdikleri, tecrübelerini bizimle paylaştıkları için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teşkilatı olarak teşekkür ediyoruz.