T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BRUCELLA HASTALIĞI İLE İLGİLİ EĞİTİM DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 9.6.2022

"2022-05 Brusellanın Konjuktival  Aşı ile Kontrol ve Eradikasyonu Genelgesi" kapsamında İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda İstanbul Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü tarafından 8 Haziran tarihinde Resmi  Veteriner  Hekimlere  yönelik  eğitim gerçekleşti.

Toplantıya; İstanbul Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Brusella Referans Laboratuvarında görevli Veteriner Hekim Dr. Nesrin TURAN ve Veteriner Hekim Pervin SÜRMELİ, İl Müdür Yardımcısı Onur KARADAĞ, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Yeşim TÜRKOĞLU, İlçe Müdürleri ve Resmi Veteriner Hekimler katılım sağladı.

Eğitim Brusella hastalığının etiyoloji ve epidemiyolojisi hakkında bilgi verilmesiyle başladı. Sığır, koyun ve keçilerde görülen ekonomik kayıplara sebep olması yanı sıra zoonoz bir hastalık olan Brusellanın yapılan aşılama programı sayesinde bölgemizde prevalansının yüzde 1'in altına düştüğü ve bu sebeple Trakyada Brusella hastalığından arilik çalışmalarına başlandığı ifade edildi. Eğitime ayrıca sahada Brusella aşılaması sırasında karşılaşılan zorluklar hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Eğitim katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılması ile sona ermiştir.