T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Pehlivanköy İlçemizde Tarla Günü Düzenlendi

Yayın Tarihi : 15.6.2022

2022 yılı Eğitim ve Yayım programı kapsamında İl Müdürlüğümüzce Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen Yerli Arpa ve Yulaf çeşit demonstrasyonuna ait tarla günü 15.06.2022 tarihinde Pehlivanköy İlçemiz Doğanca Köyünde düzenlenmiştir.

Demonstrasyon çalışmasında kullanılan Yerli Arpa Çeşitleri  Ocak, Hasat, Yaprak, Pınar  ve Yerli Yulaf çeşitlerimiz olarak da  Aday, Kırklar, Küçükyayla, Kahraman  çeşitlerinin bölgemizdeki adaptasyonları, verim ve kalite yönünden incelenmiştir.

Tarla gününün açılış konuşmasını yapan Pehlivanköy İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali DOĞAN konuşmasında, Pehlivanköy İlçemizde üreticilerimizin tarımsal yeniliklerden haberdar olması amacıyla birçok etkinlik, alanında uzman kişilerin katılımı ile çiftçi toplantıları, yeni tarımsal teknolojilerin yaygınlaştırılması amacıyla demonstrasyon ve tarla günleri düzenlediklerini, Tarım ve Orman  Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ'nin  "Bizler tarımı gıda güvenliği açısından bir milli güvenlik meselesi olarak görüyoruz" sloganı doğrultusunda ülkemiz vatandaşlarının gıda arz güvenliğini sağlamak üzere tarımsal üretimi arttırmaya gayret gösterdiklerini belirtmiş,  Arpa ve Yulaf çeşit  demonstrasyonuna ilişkin bilgi vermiştir.

Tarla sahibi Doğanca Köyü üreticimiz Yücel YÜCETÜRK teşekkür ederek tüm katılımcıların köylerine gelmesinden dolayı memnuniyetini ifade etmiştir.

Daha sonrasında söz alan Kırklareli İl Müdürümüz Mehmet AKSOY,  yerli  ve milli tohum kullanımına yönelik yapılan çalışmalar ve eğitim faaliyetlerinin önemine değinerek üreticilerimizin doğru bilgilendirilmesi, Enstitü Müdürlükleri ile tüm üreticilerimize yönelik eğitim çalışmalarının yapılması için her türlü desteği  vereceklerini belirtmiş çalışmalarda emeği gecen tüm  taraflara teşekkür etmiştir.

Pehlivanköy Kaymakamı Sayın Erdoğan BEYPINAR yaptığı konuşmada tarım ve hayvancılık sektörünün her geçen gün daha da önem kazandığını, üreticilerimizin tarımsal yeniliklerden haberdar olmasını sağlayan bu tür çalışmaların önemli olduğunu söyleyerek programın hazırlanmasında ve tarla günü etkinliğinin düzenlenmesinde emeği geçen tüm personelimize ve Doğanca köyü üreticilerine teşekkür etmiştir.

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Dr.Turhan KAHRAMAN ve Dr. İrfan ÖZTÜRK, demonstrasyon parsellerinde ekili  Yulaf ve Arpa çeşitleri hakkında ve  bölgemiz genelinde karşılaşılan hububat hastalık ve zararlıları konusunda katılımcılara bilgi vermiştir.

Parsel başında yapılan bilgilendirme sonrasında katılımcılara ikramda bulunulmuş ve program sona ermiştir.