T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

VALİMİZ SAYIN BİROL EKİCİ BAŞKANLIĞINDA MUHTARLAR TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 16.6.2022

Valimiz Sayın Birol EKİCİ başkanlığında; İlgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, Merkez ve Kofçaz İlçesi Mahalle ve Köy muhtarlarının katılımı ile 15.06.2022 tarihinde İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi Salonunda "Muhtarlar Toplantısı" düzenlendi.

Valimiz Sayın Birol EKİCİ, hizmet etmek ve sorunları çözmek amacıyla canla başla çalışan muhtarlarımıza teşekkürlerini ilettiler.

Bir önceki toplantıda iletilen sorunların ve isteklerin görüşülmesi ile devam eden toplantıda söz alan İl Müdürümüz Mehmet AKSOY, yaklaşan Kurban Bayramı sebebiyle toplu kurban kesimi yapacak yerlerin uyması gereken iş ve işlemler hakkında bilgilendirmede bulundu.

AKSOY; etin usulüne uygun işlenmesi, pişirilmesi, tüketilmesi, sakatatın çöpe atılmaması, evcil veya yabani hayvanlara verilmemesi konularında muhtarlara bilgilendirmede bulunarak, Belediye ve/veya muhtarlıklarca çevre ve toplum sağlığı dikkate alınarak temizliğin yaptırılması hususuna değindi.

AKSOY; "İstanbul'a 24.06.2022 tarihinden itibaren kurbanlık hayvan sevkleri başlayacaktır. İstanbul Anadolu yakasına giden kurbanlık hayvanların geri dönmeleri yasaktır. Bulundukları ilde Et ve Süt Kurumu'na (ESK) kestirilebilecektir. Avrupa yakasına kurbanlık olarak gidip satılamayan hayvanların geri dönüşlerinde 'Yurt içi Veteriner Sağlık Raporu' düzenlenmesi gerekmektedir. 22 Temmuz 2022 tarihine kadar köylerde kurbanlık kesilen hayvanların pasaport ve kulak küpeleri İl/İlçe Müdürlüğüne düşüm yapılması için bildirilecektir." İfadelerini kullanarak, Kurban Bayramı süresince sahada olacaklarını dile getirdi.