T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SALEP YUMRULARI TOPRAKLA BULUŞTU

Yayın Tarihi : 17.6.2022

Pınarhisar İlçesi Evciler Köyünde girişimci kadın üreticilerimize yönelik olan Kırklareli İl Özel idaresi destekli Salep Yetiştiriciliği Projesi kapsamında üreticilerimizin tarlalarına salep yumrularının dikimi; Pınarhisar Kaymakamı Sayın Mehmet KILIÇ, İl Müdürümüz Mehmet AKSOY, ilçe müdürlerimiz, Ziraat odası Başkanı ve üreticilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan AKSOY; " Endemik bir bitki türü olduğu için doğadan toplanması yasak olan ve tarımda ekonomik değeri yüksek salep orkidesinin üreticilerle tanıştırılması amacıyla İl Özel İdaresi destekli projemiz kapsamında yumruları toprakla buluşturduk.

Salep ekonomik değeri ve talebi oldukça yüksek bir bitki olup, yumrularının toz haline getirilmesiyle içecek, dondurma, pastacılık ve kimya sektörü gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

'İhracı Yasak Mallar' listesinde yer alan salep (toz, tablet ve her türlü formda),  mevzuatlar çerçevesinde üretilmekte olup bitkinin soğanlarının doğadan rastgele toplanması ve her türlü formunun ihraç edilmesi yasaktır. Bakanlığımızca 24.01.2022 tarihinde yayımlanan "Gıda Amaçlı Salep Üretimi Genelgesi"  (2022/1) kapsamında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan çiftçilerimiz, salep bitkisinin yurtiçinde üretilmesi ve tüketilmesi kaydıyla, belirtilen hükümler çerçevesinde gıda amaçlı salep bitkisi üretimi yapabilecektir" İfadelerini kullandı.

Yapılan projeler ve çalışmalarla birlikte Evciler köyünü salep köyü olarak üretime kazandırmayı amaçladıklarını belirten AKSOY, bu alanda üreticilerimize yönelik yayım faaliyetlerinin devam edeceğini dile getirdi.