T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KIRKLARELİ KIVIRCIK KUZUSU YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR

Yayın Tarihi : 22.6.2022

İl Müdürümüz Mehmet AKSOY, ilimizin coğrafi işaret tescilli ürünlerinden biri olan Kırklareli Kıvırcık Kuzusu hakkında açıklamalarda bulundu. AKSOY, kıvırcık kuzunun etinin diğer koyun etlerinden farklı olduğunu belirterek, yoğun ilgi gördüğünü kaydetti.

AKSOY; " Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşlarımız Kurbanlık alışverişlerini yapmaktalar. Son dönemlerde vatandaşlarımızın küçükbaş hayvan tüketiminde artış olduğu kaydedilmiş olup, ilimizin tanıtılmasında önemli bir ürün olan Kıvırcık kuzuda yoğun ilgi görmektedir.

Bu kıvırcık koyunu diğer ırklardan ayıran en büyük özelliği, etinin lezzetinin dünyadaki hiçbir ırkta olmamasıdır. Çünkü besleme anında oluşturduğu yağları vücudunun her yerine homojen dağıtıyor. Diğer ırklarda bu yağlanma koyunun ya kuyruğunda ya da ensesinde toplanıyor. Yağı bu şekilde vücudun her yerine dağıtarak saklaması, çok daha üst kalite lezzet ve aroma kazandırıyor. Kıvırcık koyunu diğer ırklara göre daha sık tüylü olabiliyor ve ince yapılıdırlar. Tabii bu coğrafyada yetişen bitkilerin de lezzet ve aromada etkisi çok büyük. Kırklareli Istranca Ormanları, kendiliğinden gelişmiş doğal ormanlar olması dolayısıyla bitki çeşitliliği açısından son derece zengin bir ilimiz. Kıvırcık koyunlar bu bölgede yılın çok büyük kısmında verimliliğini koruyan orman içi ve çevresi meralarda otlamakta, ormandaki ağaçların alçak yapraklarını ve dökülen meşe palamutları gibi başka şekilde kullanılamayacak ürünleri de değerlendiriyor. Kırklareli'nde doğanın sunduğu bu imkânlardan ve en özel otlardan beslenen, sularını içen kıvırcık koyunlar, aldığı bu doğa zenginliğini ürünlerine yansıtıyor. Kırklareli kıvırcık kuzusu da bu zengin bitki örtüsünden faydalanan koyunların sütünü emerek yetişiyor. Kuzular, anne sütünün yanı sıra bölgede yetiştirilen yemler ve havaların iyileşmesiyle, analarıyla birlikte meralardan da faydalanıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki kıvırcık kuzularının et kalitesi ve lezzeti dikkate değer ölçüde yüksek. Bütün bu sebeplerle kurbanlık hayvan olma şartlarını yerine getiren 'Kırklareli Kıvırcık Koyunları' gönül rahatlığı ile kurban olarak tercih edilebilir." ifadelerini kullandı.