T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

LÜLEBURGAZ' DA YERLİ YULAF ÇEŞİTLERİ DEMOSTRASYONUNA AİT TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Yayın Tarihi : 25.6.2022

İnsan ve hayvan beslenmesinde önemli bir yere sahip olan yulaf yetiştiriciliği ilimizde giderek artmaktadır.

2022 yılı Eğitim ve Yayım Programı kapsamında Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli yulaf çeşitlerinden kurulan demonstrasyonlar yeni yerli yulaf çeşitlerinin üreticilerimiz tarafından tanınmasını sağlamıştır.

Bu bağlamda, Lüleburgaz İlçemiz Alacaoğlu köyünde 4 dekarlık alanda Edirne Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü iş birliği ve İlçe Müdürlüğümüz ile 25.06.2022 tarihinde yulaf demonstrasyonuna ait tarla günü düzenlenmiştir.

Etkinliğe Kırklareli Valimiz Sayın Birol EKİCİ, Kırklareli Milletvekili Sayın Selahattin MİNSOLMAZ, Lüleburgaz Kaymakamımız Sayın Salih YÜCE, İl Müdürümüz Mehmet AKSOY, İlçe ve Şube Müdürlerimiz, teknik personelimiz ve çiftçilerimiz katılmıştır.

AKSOY konuşmasında; Yerli ve milli tohum kullanımına yönelik yapılan çalışmalar ve eğitim faaliyetlerinin önemine değinerek, üreticilerimizin doğru bilgilendirilmesi, Enstitü Müdürlükleri ile tüm üreticilerimize yönelik eğitim çalışmalarının yapılması için her türlü desteği vereceklerini, devlet desteklerimizin %50 hibe olarak devam ettiğini belirtmiştir.

Köyümüz Alacaoğlu' nda kurulan Yulaf Demonstrasyonu ve yapılan eğitim çalışmaları ile Alacaoğlu Köyümüzde yulaf ekilişleri önceki yıllara göre artarak devam etmekte olup hayvancılık işletmelerimizin kaliteli kaba yem ihtiyacının karşılanmasının yanında önemli ekonomik katkı sağlamaktadır.