T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İKİNCİ ÜRÜN YERLİ MISIR TOHUM EKİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yayın Tarihi : 27.6.2022

Pehlivanköy İlçemizde Yerli ve milli tohumlarımızın ulaşmadığı çiftçimiz kalmasın sloganıyla başladığımız yerli tohum kullanımını teşvik seferberliği devam ediyor. Bakanlığımız Araştırma Enstitüleri tarafından tescil edilerek çiftçi koşullarında demonstrasyon parsellerinde ekimi yapılan ve üreticilerimizin kullanımına sunulan çeşitlerin tanıtılması amacıyla, İlçe Müdürü Ali DOĞAN ve teknik personelimizin katılımı ile İlçemiz Akarca Köyünde tohum ekimi yapıldı.

Bakanlığımız Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescil edilen iki Yerli Mısır çeşidi ile toplam 4 dekar alanda ikinci ürün mısır çeşit demonstrasyonu kuruldu. 2017 yılından bu yana birlikte çalışmalar yürüttüğümüz Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından tescil edilen yerli tohumların bölgemiz genelinde kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla Müdürlüğümüzce 2018-2019 yıllarında Bakanlık projesi uygulanmıştır. 

Yapılan çalışmaların devamı olarak tohum çeşitlerinin tüm üreticilerimiz tarafından çiftçi koşullarında görülmesi, üretimi ve kullanımının teşvik edilmesi ve ikinci ürün olarak ekimi yapılan çeşitlerin verim durumu takip edilerek sonuçları düzenlenmesi planlanan tarla gününde tüm paydaşlarımız ile paylaşılacaktır. Tüm üreticilerimize bol ve bereketli bir sezon dileriz.