T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2.KIRKLARELİ LAVANTA GÜNLERİ ETKİNLİĞİMİZ BAŞLADI

Yayın Tarihi : 2.7.2022

​2.Kırklareli Lavanta Günleri Asilbeyli Köyü Serence Tarım İşlemesine ait Lavanta Bahçesinde 2-3 Temmuz tarihlerinde gerçekleşmeye başladı. 

2017 yılında 30 dekar alanda ekilişi bulunan lavanta ekilişi bugün ilimizde 1.700 dekar alana ulaşmış olup, bu alan giderek artış göstermektedir. Ekiliş alanının artması ile birlikte üreticilerimizin birlikte hareket etmeleri ihtiyacı doğmuş, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü katkıları ile 3 Nisan 2021 tarihinde kooperatif kurulmasının ilk adımları atılmış ve 8 Haziran 2021 tarihinde S.S Tıbbi Aromatik Bitkiler Üretim ve İşletme Kooperatifi kurularak faaliyetine başlamıştır.
Faaliyete geçen kooperatif 1. Kırklareli Lavanta Günleri etkinliğini gerçekleştirmiş olup, 2. Kırklareli Lavanta Günleri için gerekli çalışmaların başlamasını sağlamıştır. Lavanta üreticileri desteği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 2. Kırklareli Lavanta Günleri hazırlıkları başlamıştır.

Bu kapsamda Valimiz Sayın Birol EKİCİ, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Mehmet AKSOY, çalışmaları ve hazırlıkları yerinde inceleyerek lavanta günlerine katılmış olup çalışanlara emeklerinden dolayı teşekkürlerini iletmiştir.