T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YABAN MERSİNİ HASATI GERÇEKLEŞMEYE BAŞLADI

Yayın Tarihi : 4.7.2022

Demirköy İlçemiz Hamdibey köyünde üreticimiz Bahtiyar GÜRDAL' a ait 60 dekar alanda Yaban Mersin'i hasat etkinliği 03.07.2022 tarihinde Sayın Valimiz Birol EKİCİ' nin katılımlarıyla gerçekleşmiştir.

Etkinliğe Kırklareli Valimiz Sayın Birol EKİCİ, Demirköy Kaymakamımız Yaşar ŞİMŞEK, İl Müdürümüz Mehmet AKSOY, İlçe ve Şube Müdürlerimiz, teknik personelimiz ve çiftçilerimiz katılmıştır.

Yaban mersini meyvesinin Kırklareli ilinde 14 üreticimizle toplam 120 dekar alanda üretimi gerçekleşmektedir. Düşük kalorisi ve içerdiği yüksek oranda antioksidan ve mineraller bakımdan zengin olan yaban mersini son yıllardaki tercih edilen üzümsü bir meyvedir. Kuru meyve sektöründe kullanılmakla birlikte özellikle meyveli yoğurtlarda işlenmiş hali olan ekstraktları kullanılmaktadır.

Daha sonrasında söz alan İl Müdürümüz Mehmet AKSOY konuşmasında ; Üzümsü meyveler içinde yer alan yaban mersini meyvesinin faydalarından ve üretiminin giderek yaygınlaştığından bahsederek devletimizin bu kapsamda % 50 hibe desteğiyle destek vermeye devam ettiğini, yapılan 15 projemizin 15' nin de hayata geçirildiğini ve yeni projelerle çiftçilerimizin gelir düzeylerinin yükseltilmesine gayret edildiği vurgusunda bulunmuştur. Dünyada trend olan ve ihracat değeri çok yüksek bir meyve türü olduğunu belirtti. Yaban mersinin dünya piyasasında yüksek fiyattan alıcı bulan bir ürün olduğunu anlatan AKSOY, geçen yıl 67.7 ton yaban mersini ihracatı yapıldığını, bu yıl bu rakamın daha da artacağını kaydetti. Üreticilerimizi yeni hibe destekleri hakkında bilgi almak için İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze bekliyoruz.