31.7.2018 / Gösterim Sayısı : 127

2018 YILI KURBAN HİZMETLERİ KOMİSYON KARARLARI AÇIKLANDI

​        2018 Yılı Kurban Hizmetleri Komisyon Kararları alınmış olup;

Kurban Satış Yeri:

         Belediyeye ait Merkez Cumhuriyet Mahallesi Gazi Astsubay Ahmet İlhan Coşkun Vardar Sokakta bulunan boş alan olarak belirlenmiştir.

Kesim yerleri:

          Merkez İstasyon mahallesi 1146. Sokak No:14 adresinde bulunan Özel Sungurbey Ortaöğretim Yurdu

          Merkez Karakaş Mahallesi 14. Kavaklı sokak No:5 adresinde bulunan Özel ali Osman Keçeci Kırklar Yükseköğretim Yurdu

          Merkez Karakoç Köyü adresinde bulunan Özel Dere Et ürünleri İşletmesi

olarak belirlenmiştir.

          Park, bahçe cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve uygun olmayan yerlerde kesim yapılmayacaktır.

        2018 Yılı Kurban Hizmetleri Tebliğine istinaden etrafı kapatılmış özel mülk veya bahçesinde kurban keseceklerin kesim yeri beton, beton asfalt ve benzeri sızdırmaz malzemeden olması, çıkan kanın toprağa dağılmasının önlenmesi gerekmektedir.  Kurbandan çıkan kullanılmayacak olan işkembe ve diğer atıklar sızdırmaz, dayanıklılığı yüksek yoğunluklu polietilen torbalara konulması, ağzı iyice kapatılıp bağlanması ve bayram süresince düzenli olarak hizmet verecek olan belediye temizlik ekiplerine teslim edilmesi gerekmektedir. Bu hizmetin verilmediği yerlerde bahsedilen atıklar kesimi yapanlar tarafından derin çukura gömülmelidir. Kesim sonunda kesim mahalli kanlı ve kirlenmiş durumda bırakılmaz, kan izi kalmayacak şekilde temizlenmelidir. Kurban derilerinin taşınması esnasında kan sızmalarına ve çevre kirliliğine neden olunmaması yönünde tedbir alınmalıdır

       Kesilen hayvanlara ait kulak küpeleri ve pasaportlarının, koyun keçi türü hayvanların kulak küpelerinin veri tabanından düşülmesi amacıyla 1 hafta içerisinde İl Müdürlüğümüze getirilmesi gerekmektedir.

           İl komisyon kararlarına aykırı hareket edenler hakkında cezai işlem uygulanacaktır.


''