6.11.2018 / Gösterim Sayısı : 35

Çevre Amaçli Tarim Arazilerini Koruma Programi (Çatak) Çalişmalari Tamamlandi

#6.11.2018-2

​        Toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik olan Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programını kapsamında hassas alan olarak belirlenen Merkez ilçeye bağlı Kayalı ve Pehlivanköy ilçesi Doğanca köyünde programa katılan toplam 50 üreticimiz Müdürlüğümüz ile programın 2.kategorisinde yer alan ahır /çiftlik gübresi ile tarım kireci/jips uygulamaları hakkında sözleşme imzalamıştır.

       Program içerisinde yer alan üreticilere başvuru parselleri ile ilgili toprak analizi yaptırılarak ÇATAK Uygulama Birimleri tarafından tavsiyelerde bulunulmuştur. Analiz sonuçlarına göre üreticilerimiz başvuru parsellerine ahır /çiftlik gübresi ile tarım kireci/jips atımı yapmışlardır. İmzalanan sözleşme gereği 3 yıl boyunca devam ettirilecek uygulamalar sonucunda hassas alan olarak belirlenen yerlerde toprağın organik madde miktarının artırılması ve pH seviyesinin nötre yaklaştırılması hedeflenmektedir.

      Üreticilere bilinç kazandırma, davranış değişikliği oluşturma ve sözleşme bitiminden sonra da toprağı doğru kullanma becerisi kazandırmaya çalışan ÇATAK Programı ile bu sene üreticilerimize dekar başına 60TL destek ile uygulama yapılan 3.545,522da alan için 212.731,32TL ödeme yapılacaktır.


''