7.11.2018 / Gösterim Sayısı : 44

Babaeski İlçemizde “Lavanta Yetiştiriciliği” 2018 Yılı Özel İdare Projesi Kapsamında Lavanta Ekimi Yapıldı .

#7.11.2018

       İlimizde lavanta yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak, birim alandan yüksek gelir sağlayan alternatif ürün yetiştiriciliğini teşvik etmek ve sanayi sektörüne hammadde temin etmek amacıyla İl Özel İdaresi kaynakları kullanılarak Merkeze bağlı Deveçatağı Köyünde 2 üreticimize, Babaeski ilçesi Müsellim Köyünde 1 üreticiye ve Bakanlığımızın Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkilerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Pınarhisar ilçesi Kurudere köyünde 1 üreticiye olmak üzere toplam 22da üretim alanı için 40.450adet lavanta fidesi verilmiştir. Trakya Tarımsal Araştırma  Enstitüsü Müdürlüğü'nün teknik katkılarıyla yürütülen projede Lavandula Angustifolia çeşidi tercih edilmiştir.

     Bitkisel Üretim Şube Müdürlüğünce projelendirilen ve programı yapılan Lavanta Yetiştiriciliği Projesi  programı Babaeski ilçesi Müsellim köyünde lavanta fidesi ekimi yapıldı. Proje tutarının % 25 çiftçi katkısı ile birlikte olup işletme için lavanta fideleri için% 75  İl Özel İdaresi tarafından hibe desteği sağlanarak uygulandı.

          Müsellim köyünde 06.11.2018 tarihinde Müsellim Köyü Muhtarı Arif OKUMUŞ'un tarlasına özel idare projesi kapsamında Lavanta ekimi yapıldı .Ekime Köy halkının yanı sıra İlçe Müdürü V. İsmail KÜÇÜK ,Ziraat Yüksek Mühendisi Eyüp ÖNDİN ve Ziraat Teknikeri Gökhan CAN katıldı.ÜRETİCİMİZE BOL ÜRÜNLER BOL KAZANÇLAR DİLERİZ.


''